Pevnost Stachelberg

Pevnost Stachelberg – obrněná dělostřelecká tvrz z období
2 světové války (muzeum)

Dělostřelecká pevnost Stachelberg se nachází mezi městy Trutnov a Žacléř nad vesnicí Babí.

Mohutný a velmi rozsáhlý systém pevnostního opevnění byl budován v říjnu 1937 jako největší československé příhraniční opevnění, které jako základnu na Trutnovsku mělo v obrněné pevnosti Stachelberg ve srubu T-S73.

Výstavbu pevnost Stachelber však přerušila Mnichovská dohoda a podstoupení pohraničí Německu v říjnu 1938. Systém opevnění měl mít 12 pevnostních objektů (bunkrů) spojených rozsáhlým podzemím.

Prohlídka pevnosti zahrnuje to nejcennější a nejatraktivnější na Stachelberské tvrzi, dělí se na 3 části a trvá celkem 1 ½ hodiny.

1. Vojensko-historická expozice
Je umístěna v pěchotním srubu Stachelberg T-S 73, jediném vybetonovaném objektu na pevnosti. Jedná se o unikátní objekt – představuje jeden ze tří největších pěchotních srubů československé pevnostní výstavby.

Expozice objasňuje systém čs. stálého opevnění z let 1935 – 1938. Ukazuje typy pevnostních objektů a jejich bojové úkoly. Obnáší řadu moderně řešených panelů s bohatou fotografickou a výkresovou dokumentací. Důležitou složkou jsou modely pevnostních objektů, vrcholem pak unikátní plastický stůl Stachelberské pevnosti s rozměry 8 x 2,5 m. Součástí je televizní videoprojekce s pevnostní tematikou. Expozici si návštěvníci prohlížejí samostatně, doba trvání 20-30 minut.

2. Podzemí pevnosti Stachelberg
Pěchotním srubem T-S 73 vstoupíte do rozsáhlého podzemí pevnosti. Rozestavěné podzemí představuje svým rozsahem naprosto unikátní systém, jedná se celkem o 3,5 km chodeb a sálů v hloubce 30 až 60 m pod povrchem. Tady mělo být umístěno týlové zabezpečení pro 800 mužů posádky – kasárny, velitelství pevnosti, sklady atd. Návštěvník tak má ojedinělou příležitost vidět část obrovských podzemních prostor pevnosti Stachelberg v různých fázích výstavby od zahájení výlomových prací až po betonáže. Podařilo se uchovat některé unikátní části zařízení staveniště, např. originální posuvné bednění sálu z roku 1938. Zároveň jsou budovány soudobé ukázky některých dalších pracovišt (výstavba mohutného lešení v sále, trhací práce, doprava materiálu). To umožňuje návštěvníkovi učinit si představu o postupu výstavby tak rozsáhlého a zcela atypického podzemí.

Prohlídka je s průvodcem, trvá cca 50 minut.

Vyzbrojený objekt lehkého opevnění („řopík“)
Zde je ukázka vybavené pevnůstky připravené k boji za mobilizace v září 1938. Výzbroj tvoří 2 kulomety uložené v lafetách, 2 zrcátkové periskopy, umožňující pozorování okolí, ruční ventilátor na výměnu vzduchu, pancéřové a mřížové dveře. Prohlídka s průvodcem trvá cca 10 minut.

U „řopíku“ naleznete ukázku lehké protipěchotní překážky. Je tvořena soustavou dřevěných kůlů, propletených ostnatým drátem. V sousedství se táhne řada železných rozsocháčů (ježků), které tvořily hlavní prvek protitankové překážky.

Součástí pevnostního areálu Stachelberg jsou základové desky dalších dvou rozestavěných tvrzových pěchotních srubů (T-S 74 a T-S 72). V září 1938 na nich bylo vybudováno bednění a připravena betonáž. Kvůli přijetí Mnichovské dohody a podstoupení pohraničí už k vybetonování objektů nedošlo.

Na jaře a v létě 1938 byl v prostoru Stachelberské pevnosti vybudován rozsáhlý systém polního opevnění, tvořený zákopy. Část systému polního opevnění byla rekonstruována a je zpřístupněna veřejnosti.

V prostoru tvrze Stachelberg se nachází řada pozůstatků po zařízeních staveniště pevnosti z roku 1938 jako např. betonové sokly – základy pro drtiče kamene apod.

Všechny uvedené atraktivity v areálu pevnost Stachelberg propojuje naučná stezka, kdy u každé atraktivity je vybudován informační panel.

3. Naučná stezka „Opevněné Trutnovsko“
Provádí návštěvníky po linii těžkého a lehkého opevnění, která právě v těchto místech patří k nejmohutnějším pevnostním úsekům v bývalém Československu.

Naučná stezka „Opevněné Trutnovsko“ prochází v délce sedmi kilometrů po linii těžkých objektů od pevnosti Stachelberg k pěchotnímu srubu T-S 63 na okraji obce Libeč u Trutnova. U každého objektu naučné stezky je umístěna informační tabule s jeho takticko-technickými daty, popisem bojového úkolu, palebným systémem a výkresovou dokumentací. Na každé tabuli je také rozebrán určitý tematický problém, týkající se těžkého opevnění – např. výstavba pěchotních srubů, jejich odolnost, výzbroj, zásobování vodou, spojení mezi objekty, osudy opevnění po roce 1938 apod.

Pěchotní srub T-S 63 v Libči je zrekonstruován do původní podoby včetně pancéřového zvonu, výzbroje a výstroje. Buduje se zde také ukázka vyzbrojené lehké pevnůstky.

Naučná stezka vede zajímavým, většinou zalesněným, terénem a prochází přes malebné údolí říčky Ličná. Na trase je několik vyhlídkových míst, v obou výchozích bodech (Stachelberg, Libeč) jsou autobusové zastávky a občerstvení. Naučnou stezku vybudovalo Občanské sdružení Stachelberg za finanční spoluúčasti města Trutnova.

Naučná stezka Opevněné trutnovsko je vhodná pro pěší i cyklisty. Poslední závěrečná část je pouze pro pěší a zdatné osoby, vede po úzkých lesních stezkách. Cyklisté jedou objížďkou.

Jelikož naučná stezka Opevněné trutnovsko vede převážně v lesích a po úzkých lesních „partizánských stezkách“ hlavně v poslední části trasy, doporučujeme pro celou trasu našeho průvodce – „s námi nezabloudíte“ :o))

Vzdálenost v kilometrech:

Svoboda nad Úpou – pevnost Stachelberg 11km ; cca 11min. jízdy autem

Janské Lázně – pevnost Stachelberg 15km ; cca 15min. jízdy autem

(Jedete směr Trutnov, dále směr Žacléř, projíždíte vesnicí Babí, na konci serpentin po pravé straně na horizontu se nachází první pevnostní opevnění. Parkoviště je na protější straně silnice. Od parkoviště je to k hlavnímu objektu 350m po asfaltové cestě)

V případě jakýchkoliv dotazů či požadavků na autodopravu a průvodce nás neváhejte kontaktovat!!!

Tým Ski centra Šafář

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..