Luisina cesta

Luisina cesta podél Černohorského potoka – Klauzův důl (Janské Lázně)

Klauzův důl – Plavební Klauza

V těchto místech podél Černohorského potoka v druhé polovině 16tého století postavili alpští dřevaři plavební přehradu tzv. „klauzu“ pro splavování pokáceného dřeva pomocí dřevěných žlabů do řeky Úpy, vše pro potřeby stříbrných dolů v Kutné hoře, které odstartovalo v tehdejší době rozsáhlé mýcení krkonošských lesů.

Po velké katastrofální povodni v roce 1897 byla však přehrada odplavena.

Luisina cesta

Dva pozůstatky kamenných jezů mylně považovány za zbytky klauzy postavili italští kameníci po ničivých povodních z důvodu hrazení krkonošských bystřin. Velké úpravy koryta Černohorského potoka okolo roku 1900 pokračovaly vybudováním několika jezů a turistického chodníku podél Černohorského potoka z Janských Lázní směrem na Černou horu.

Velmi pěkně udržovaný a nově zpřístupněný chodník Luisina cesta byl v minulosti využíván údajně jako jezdecký chodník, později jako frekventované místo pro lázeňské hosty doprovázenými místním průvodcem za poplatek.

Chodník Luisina cesta byl pojmenován po majitelce Maršovského panství Aloisii Czernin Morzinové, chodník budovali její lesní zaměstnanci v období 1885-1890. Avšak nejzajímavější část Luisiny cesty byla dokončena až v roce 1910.

Pokud toužíte po kouzelném nezapomenutelném místě, neváhejte se vydat na procházku či několikahodinový výlet údolím Černohorského potoka až na Černou horu po Luisině cestě.

Zahájení chodníku z Modrokamenné cesty v blízkosti fotbalového stadionu v Janských Lázních.

Prvních cca 600m Luisiny cesty je krásně upraveno, cesta však poté končí a dále pokračuje úzkým lesním chodníkem podél Černohorského potoka pouze pro pěší směrem na „Malé Pardubické boudy“ až pod vrchol Černé hory k hotelu Černá bouda.

(čerpáno z text.materiál Veselý Výlet)

Vzdálenost v kilometrech:

Janské Lázně (Luisina cesta) – k hotelu Černá bouda: 5km, několik hodin chůze

V případě jakýchkoliv dotazů či požadavků na průvodce nás neváhejte kontaktovat.

Tým Ski centra Šafář

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..