Rýchorská bouda

Rýchorská bouda – Maxova chata / Krkonoše a okolí

Rýchorská bouda leží v nadmořské výšce 1001m. Historie prvního objektu na tomto místě sahá až do roku 1892 kdy na místě stávající vyhlídky s krásným výhledem na panorama východních Krkonoš stála Maxova chata – přestěhovaný původní výstavní pavilon Zemské průmyslové výstavy v Praze roku 1891, který daroval rakouskému Krkonošskému spolku majitel vystavující firmy průmyslník Hirsch ze Slaného.

Stávající Rýchorskou boudu postavil stavebník Wagenknecht z Trutnova kolem roku 1926 jako moderní hostinec pro místní majitele Bertholdu Hamplovou a Josefa Grossmana.
Od roku 1930 až do konce války ji provozovala dcera majitelky. V roce 1946 po znárodnění, přešla Rýchorská bouda pod národní správu Klubu českých turistů v Praze. V srpnu 1950 Rýchorskou boudu pak převzalo Sokolské družstvo Vzlet Praha. Nějaký čas také patřila podniku Interhotel Krkkonoše z Vrchlabí.

Správa Krnap zakoupila Rýchorskou boudu v roce 1976 a po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1979 zde zřídila v pozdějších letech Krkonošské středisko ekologické výchovy, které zde funguje dodnes.

(čerpáno z text.materiál Veselý Výlet)

Blízké okolí Rýchorské boudy slouží také jako podrobný monitoring meteorologické stanice a vodohospodářského ústavu. Měří se zde 3x denně teplota, rychlost a směr větru, celkové úhrny srážek, vlhkost vzduchu, maximální a minimální teploty vzduchu, v zimním období výška sněhové pokrývky a z odběrových nádob se měří množství škodlivých látek ve vzduchu, která se srovnávají s obdobným měřením ve městech.

Rýchorská bouda slouží celoročně turistům na rýchorském hřebeni jako místo občerstvení a odpočinku v krásné přírodní lokalitě Krkonoš.

V blízkosti Rýchorské boudy se také pase Skotský náhorní skot – jedna z možností návštěv a výletů v blízkém okolí (info v naší nabídce)

Rýchorskou boudu můžete navštívit upravenou turistickou cestou pěšky či na kole z několika výchozích míst (zákaz vjezdu automobilů) :

*Žacléř / náměstí

*Mladé Buky / fotbalové hřiště

*Horní Maršov / náměstí

*Albeřice / pension Celnice

Vzdálenost v kilometrech:

Janské Lázně – Mladé Buky: 5km

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Tým Ski centra Šafář

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..